OBCHODY KU CZCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH-WYKLĘTYCH

Po raz kolejny Liceum Ogólnokształcące w Kamienicy Polskiej zorganizowało Obchody ku czci Żołnierzy Niezłomnych -Wyklętych. Uroczystość odbyła się 6 marca 2018 r. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Wydarzenie zostało przygotowane przez licealistów Klubu Miłośników Historii pod kierunkiem nauczyciela historii, Kornela Mielczarka.
Na uroczystości została zaproszona znana dziennikarka, publicystka, autorka ponad 100 filmów dokumentalnych oraz wielu programów w telewizji publicznej, Pani Ewa Szakalicka.
W ramach obchodów został wyemitowany film pod tytułem: „Podwójnie wyklęty”. Projekcję poprzedziła prelekcja Pani Ewy Szakalickiej. Przybliżyła ona tło wydarzeń swojego filmu. Uczestnicy uroczystości poznali losy kpt. Romualda Rajsa „Burego”, niesłusznie oskarżanego po dzień dzisiejszy o zbrodnie, których nie popełnił.

Podczas obchodów przedstawiona została również praca konkursowa autorstwa uczennicy kl. 2 LO w Kamienicy Polskiej - Żanety Litarskiej. 15 minutowy film zdobył wyróżnienie w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, organizowanym przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Praca pod tytułem: ,,Od Kowla do Myszkowa - wspomnienia żołnierza NZS" przedstawia historię Żołnierza Wyklętego, Pana Zdzisława Wronki „Czarnoty”.

Obchody zostały zorganizowane w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i miały na celu uczczenie bohaterów Antykomunistycznego Powstania z lat 1944-1956.

Wyróżnienie w konkursie dla Żanety Litarskiej

5 marca 2018r. uczennica klasy 2 LO w Kamienicy Polskiej, Żaneta Litarska, otrzymała wyróżnienie w III Wojewódzkim Konkursie Multimedialnym „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” organizowanym przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Celem Konkursu (do którego przystąpiło 296 uczniów z naszego województwa) jest upowszechnianie wiedzy o Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski w ramach Powstania Antykomunistycznego w latach 1944-1956 oraz upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Kopalni Guido w Zabrzu, w „Komorze Badawczej nr 8”, na głębokości 320 metrów. Uroczysta gala wręczenia nagród została połączona z monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, reż. Sławomir Gaudym.

Żaneta Litarska otrzymała wyróżnienie za 15 minutowy film pod tytułem: ,,Od Kowla do Myszkowa - wspomnienia żołnierza NZS". Praca przedstawia historię Żołnierza Wyklętego, Pana Zdzisława Wronki „Czarnoty”.

Piątkowy wieczór? W teatrze!

2 marca młodzież naszego Liceum udała się do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl Kolacja dla głupca. Komedia opowiada o perypetiach zamożnego wydawcy bestsellerów Pierre'a, na którego pewnego wieczoru spada istna plaga nieszczęść: wypada mu dysk w kręgosłupie, zostawia go żona, narzuca się niechciana kochanka, nęka kontroler podatkowy. A wszystko to za sprawą cały czas usiłującego mu pomóc skromnego księgowego, którego Pierre uznał za wyjątkowego głupca i zaprosił na specjalną kolację.Młodzież po raz kolejny w tym roku szkolnym zawitała do teatru. Nie zniechęcił nikogo wolny, piątkowy wieczór. Wszyscy bawili się wyśmienicie, doceniając walory sztuki.

Magdalena Gojowczyk

Stypendia Starosty Częstochowskiego wręczone

28 lutego 2018r na posiedzeniu Zarządu Powiatu Częstochowskiego zostały wręczone stypendia Starosty Częstochowskiego przyznawane w ramach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat częstochowski” zgodnie z uchwałą Rady Powiatu obowiązującą od listopada 2011 r.

Stypendium to z rąk Pana starosty Krzysztofa Smeli otrzymały trzy uczennice naszego Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej: Żaneta Litarska, Klaudia Sikora
i Sonia Huras. Warunkiem przyznania tej nagrody (1 tys. zł na semestr), jest uzyskanie średniej ocen co najmniej 4,75, w tym co najmniej 3 oceny celujące
z zajęć edukacyjnych oraz brak nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach dydaktycznych. Nagrodzonym Uczennicom gratulujemy sukcesów edukacyjnych
i zachęcamy pozostałych uczniów do czerpania radości ze zdobywania wiedzy.

Walentynkowo:)

14 lutego w naszym LO obchodziliśmy święto zakochanych w sposób niezwykły. Wspólna, interaktywna zabawa przyniosła wiele radości nie tylko młodzieży, ale również nauczycielom. Zasady były proste – każdemu należało powiedzieć jaką cechę charakteru, osobowości ceni się w nim najbardziej, jakie talenty i umiejętności dostrzega się i podziwia. Okazało się, że zamiast krytyki można dostrzec w innych wiele pozytywnych cech. Tak trzymajmy!

Opiekun SU

Magdalena Gojowczyk