OBCHODY KU CZCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH-WYKLĘTYCH

Po raz kolejny Liceum Ogólnokształcące w Kamienicy Polskiej zorganizowało Obchody ku czci Żołnierzy Niezłomnych -Wyklętych. Uroczystość odbyła się 6 marca 2018 r. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Wydarzenie zostało przygotowane przez licealistów Klubu Miłośników Historii pod kierunkiem nauczyciela historii, Kornela Mielczarka.
Na uroczystości została zaproszona znana dziennikarka, publicystka, autorka ponad 100 filmów dokumentalnych oraz wielu programów w telewizji publicznej, Pani Ewa Szakalicka.
W ramach obchodów został wyemitowany film pod tytułem: „Podwójnie wyklęty”. Projekcję poprzedziła prelekcja Pani Ewy Szakalickiej. Przybliżyła ona tło wydarzeń swojego filmu. Uczestnicy uroczystości poznali losy kpt. Romualda Rajsa „Burego”, niesłusznie oskarżanego po dzień dzisiejszy o zbrodnie, których nie popełnił.

Podczas obchodów przedstawiona została również praca konkursowa autorstwa uczennicy kl. 2 LO w Kamienicy Polskiej - Żanety Litarskiej. 15 minutowy film zdobył wyróżnienie w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, organizowanym przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Praca pod tytułem: ,,Od Kowla do Myszkowa - wspomnienia żołnierza NZS" przedstawia historię Żołnierza Wyklętego, Pana Zdzisława Wronki „Czarnoty”.

Obchody zostały zorganizowane w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i miały na celu uczczenie bohaterów Antykomunistycznego Powstania z lat 1944-1956.